O PROJEKCIE
Korona Ziemi – to 7 najwyższych szczytów na każdym z kontynentów…
…to projekt, którego zamysł powstał II połowie 2017 roku. Jak to zwykle bywa zaczęło się niewinnie, od urodzinowego postanowienia zdobycia pierwszego (i ostatniego, jak wówczas myślałem) szczytu w górach wysokich. Wybór padł oczywiście na Mont Blanc, bo gdzie indziej świętować okrągłą cyfrę, jak nie na Dachu Europy.
Z założenia podszedłem ambitnie i całość wyprawy, łącznie ze zdobyciem szczytu postanowiłem załatwić samodzielnie (no cóż naiwność z głupotą często w parze chodzi – ja wolę wersję o braku doświadczenia). Na szczęście o pomyśle dowiedział się mój przyjaciel Darek i w duchu solidarności postanowił dołączyć do mnie, ale podszedł poważnie do sprawy i najpierw zapisał nas na zimowy kurs turystyki wysokogórskiej w Tatrach Wysokich.
Mimo tego, że wcześniej pokonałem trekkingowo większość szlaków w polskich górach – to tam dopiero dowiedziałem się co to są węzły, asekuracja lotna, jak używać czekana, chodzić w rakach, czy wychodzić ze szczelin – a to już zupełnie inna bajka.
Po Mont Blanc połknąłem bakcyla i już wiedziałem, że na jednym szczycie się nie skończy. Przy tej okazji rozpoczęła się też moja przygoda z Koroną Ziemi i alpinizmem, która szybko przerodziła się w pasję oraz sposób na życie.
Do tej pory odwiedziłem 6 kontynentów wspinając się m.in. w górach mroźnej Alaski, na krańcach Papui Nowej Gwinei i łańcuchu Himalajów w Nepalu. Poza Koroną Ziemi szlifowałem swój warsztat alpinistyczny na licznych kursach i podczas samodzielnie organizowanych wejść na szczyty w Polsce, Europie i Azji m.in. Mera Peak, Lobuche Peak, czy kultowy Matterhorn.
Na co dzień jestem zwykłym facetem i uzależnionym od endorfin biegaczem oraz zaawansowanym pasjonatem wspinaczki wysokogórskiej. Członkiem KW Trójmiasto i Polskiego Klubu Alpejskiego. Zapraszam Cię do udziału w projekcie zdobycia Korony Ziemi przez pierwszego w historii gdańszczanina – projekcie o wiele mówiącym tytule Neptun w Górach!
Korona Ziemi – to projekt zdobycia 7 najwyższych szczytów na każdym z kontynentów zapoczątkowany przez amerykańskiego przedsiębiorcę i miłośnika gór Richarda Bassa (udało mu się to w 1985 roku) . Ze względu na różnice w podejściu do określenia granic niektórych kontynentów (wywołane przez wybitnego alpinistę i pierwszego zdobywcę Korony Himalajów Reinholda Messnera oraz przez Międzynarodową Unię Geograficzną) do Korony zalicza się też Elbrus (zamiast Mont Blanc) oraz Piramidę Carstensza (zamiast Góry Kościuszki). Dlatego też wielu amatorów wspinaczki zdobywa 9 szczytów w ramach tzw. pełnej Korony Ziemi.